CONCURS SKATEBOARD MINIRAMP
PARTY

Păltiniș Arena Mountain Resort deschide sezonul activităților de vară cu un eveniment dinamic și complex adresat atât copiilor, cât și practicanților de sporturi gravitaționale și nu numai:
- prima zi este dedicată antrenamentelor și se încheie cu petrecere de bun venit
- ziua de sâmbătă începe cu muzică, concursuri pentru copii, sesiuni de skateboard pe MiniRamp și concurs de DownHill Mountainbike.
- mai multe activități distractive așteaptă copii pe toată durata zilei: parc de cățărat, trambuline, centru gonflabil de joacă, teren de fotbal gonflabil, zorbing, biciclete și trotinete.
- sâmbătă, 17 iunie, distracția continuă cu activități și concursuri pentru toate vârstele și toate genurile.

ÎNSCRIERI
Skate: bit.ly/2sWBZgg
Downhill: bit.ly/2s7lNfV

Fără taxă de participare.
Pentru copii cu vărste sub 5 ani, concursurile și activitățile specifice se desfășoară în cadrul Grădiniței și a zonei de joacă Păltiniș Arena.
Copii sunt îndrumați și supravegheați de către personalul de specialitate.Pentru copii cu vârste cuprinse între 5 și 10 ani, mersul cu trotineta offroad și cu bicicleta se transformă în concursuri desfășurate la baza complexului Păltiniș Arena.
Pentru cei mai mari, cu vârsta între 10 și 14 ani, se organizează un concurs de trotinete offroad și biciclete la baza complexului Păltiniș Arena.
CONCURS DE DOWNHILL MTB
Taxa de partcicipare este de 100nlei și include 2 cartele de zi pentru telescaun.
Format OPEN:
CALIFICĂRI (12:00)1 manșă de concurs pe traseul roșu.
FINALE (15:00) 1 manșă de concurs pe traseul roșu.

DOWNHILL TRAILS

O varietate de trasee de coborâre cu bicicleta, folosind telescaunul pentru acces. Senzațiile tari sunt pentru toată lumea, de la începători până la avansați: valurile, contrapantele și rampele de sărituri țin adrenalina la înălțime:
1. TRASEUL GALBEN - FLOW TRACK
Lungime aproximativă 500 m.
Nivel: începător/mediu.
Traseul traversează păduricea, paralel cu telescaunul, păstrând o viteză relativ constantă, comodă pentru introducerea contrapantelor și valurilor din pământ construite pe traseu.
2. TRASEU PORTOCALIU - FUNNY TRACK
Lungime aproximativă 400 m.
Nivel: mediu/avansat.
Dedicat celor cu experiență și nu doar, este un traseu scurt, dinamic și jucăuș presărat cu obstacole diverse.
Poziționat în zona telescaunului, traseul face ca evoluția practicanților să fie vizibilă pe întregime.
3. RED TRACK
Lungime aproximativă 600 m.
Dedicat riderilor experimentați cu nivel mediu/avansat, este un traseu de viteză cu obstacole specifice, cu sărituri peste pârtia de sănii.
Străbate pădurea cu contrapante și săritori, până la baza pârtiei de sănii, unde se termină cu o săritură step-up.
Categorii

Bărbați Adulți (peste 18 ani)
Bărbați Juniori (sub 18 ani)
Femei
Vârsta minimă de participare este de 14 ani.
SKATEBOARD MINIRAMP JAM SESSION
Promovează mișcarea în scena skateboardingului.
Sesiuni cu premii pe durata zilei și seara.

POST EVENT

Păltiniș Arena Day and Night este evenimentul care a deschis oficial sezonul de vară la Păltiniș Arena.

Concursul de MTB Downhill s-a desfășurat pe traseul Roșu, dedicat riderilor experimentați cu nivel mediu/avansat, este un traseu de viteză cu obstacole specifice, cu sărituri peste pârtia de sănii străbate pădurea cu contrapante și săritori, până la baza pârtiei de sănii unde se termină cu o săritură step-up.

Atmosfera a fost una plăcută, de prietenie și distrație, dar bineînțeles cu spirit de competiție pentru riderii veniți din toată țata.

Localnicul Dobra Dan, aka Dănuț a făcut o cursă bună, clasându-se pe poziția a 5a.
Locul 4 a fost câștigat de Pescaru Vlad, aka Păsărică din Sfântu Gheorghe, cu o coborâre agresivă în timpul de 1 minut, la 1 secundă de podium.
Grosu Sebastian, din Sinaia, multiplu Campion Național la Downhill, a coborât traseul în 59 de secunde, adjudecând locul 3.
Cu 1 secundă mai rapid a fost Marcu Dan, aka Danika, din Miercurea Ciuc. Acesta s-a dat cu stilul propriu, de neconfundat, rapid și frumos, urcând astfel pe locul 2.
Câștigătorul locului 1, ca și la ediția de anul trecut, a fost Bondor Bogdan, aka Morena, din Cluj Napoca. Riderul din World Cup MTB 4x CROSS a zburat ca vântul pe traseul de concurs, cu un stil impresionant, menținând și câștigând viteză, a ajuns la Sosire cu un timp de 56 de secunde.

La categoria Juniori, Vinca Dumitru, din Piatra Neamț s-a clasat pe locul 3, după o căzătură la dropul din pădure.
Pe locul 2 a venit Croitorul Matei, colegul său de echipă, cu un timp de 1 minut și 7 secunde.
Surpriza concursului a fost localnicul Popa Silviu, juniorul care a câștigat această categorie, realizând un timp de 1 minut și 4 secunde.

Țuca Ada a fost singura fată din concurs, aceasta a reușit o coborâre controlată și în siguranță.

Câștigătorii concursului de DH au fost premiați cu vouchere și produse de la FiveTen, prin Freesport.ro și cu produse Shimano.Marele premiu acordat pentru cel mai bun timp din concurs a fost un cadru Scott Gambler, din partea Eurorom-Trade.Concursurile pentru copii și concursul de skateboard au fost anulate din cauza condiților meteo nefavorabile.Mulțumim partenerilor evenimentului: KissFM, Dirtbike.ro, Fiveten, Shimano și Scott.

Felicitări tuturor participanților la eveniment!