Evenimente

Arena Platos Freestyle Open

13.02.2012

Aceasta a fost totodată, prima etapă a Campionatului Național de Slopestyle, competiție ce va încununa la sfârșitul sezonului cel mai bun freestyle snowboarder din România.

Pe o vreme perfectă, cei 30 de participanți au concurat la cele 7 categorii, bucurându-se de cel mai complet snow-park din țară. Parkul a fost structurat pe 6 platforme, conținând o linie de 5 kickere și numeroase elemente de jib. Punctajul maxim pentru fiecare platformă a fost de 20 de puncte, rezultând astfel un total de 120 de puncte pentru un run perfect.

Păltiniș Arena Freestyle Open a marcat apariția în formatul competiției a categoriilor de vârstă grooms ( copii până la 14 ani) și rookies ( copii până la 18 ani). Acest lucru s-a întâmplat datorită creșterii scenei de tineri skiori și snowboarderi din ultimul timp și pentru a le oferi acestora prilejul de a evolua, participând la competiții împreună cu veteranii scenei românești. Un veritabil punct de atracție a fost duelul de la categoria grooms băieți, între Santiago Freinademetz si Mihnea Groseanu, în final ambii clasându-se la egalitate de puncte pe locul 1.

Cele mai disputate categorii au fost ski și snowboard adulți, unde motivarea a fost dată și de premiile de 3500 lei cash. Les Alexandru din Baia-Mare a caștigat detașat la ski, fiind poate cel mai spectaculos atlet din întreg concursul. La snowboard bătălia pentru primul loc a fost extrem de strânsă, Kinda Geza câștigând în fața lui Adolf Gherghelah la diferență de doar un punct.

Una peste alta, prima etapă a Campionatului Național de Slopestyle a fost un real succes, iar noi vă așteptăm pe 7 - 11 martie la Snow on Fire @ Hargita Mădăraș și pe 16 - 18 martie la Five-O JibStars @ Cavnic, la ultimele două etape ale campionatului.